Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Berlin’de vize muafiyeti isteyecek

KOSOVA
Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Berlin’de  Almanya Başbakanı  Angela Merkel ve  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan Kosova’ya vize muafiyeti verilmesini talep edeceğini  ayrıca  Sırbistan’ıdan  Kosova’nın tanınması hakkında görüş bildirmesini isteyeceğini söyledi.
“Berlin’deki Sırp temsilcilerle diyalog, müzakere ve yüzleşme olmayacak. Bu toplantıdan beklediğim, Başbakan  Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Kosova’ya vize muafiyeti verilmesi sürecini destekleyeceklerini teyit etmeleri olacak. Vizelerin kaldırılmasını, verilecek bir  hediye olarak istemiyoruz,  vize muafiyetinin sözleşme gereği olarak verilmesini talep ediyoruz. Bu gerçekleşmezse, bu toplantı  boş  ve  içeriksiz bitecek “ ifadelerini kullan Cumhurbaşkanı Thaçi, Almanya ve Fransa liderlerine,   Kosova’yı tanımayan  AB’nin 5  ülkesini nasıl ikna edeceklerini soracağını da belirtti.
Bir televizyon kanalının programına katılan Thaçi, bu şartların yerine getirilmemesi halinde toplantının tam bir fiyasko olacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Thaçi, ” Almanya ile Fransa liderlerinden,  Sırbistan’dan Kosova’yı  tanıması talebinde bulunması ve Sırbistan’ı ikna etmeyi isteyeceğini  ayrıca Sırbistan’ın Kosova’da işlediği  soykırımın kınanmasını talep edeceğini,  bu şartların  yerine getirilmemesi durumunda  toplantının  fiyasko ile sonuçlanacağını kaydetti.
                                                                                                 Kaynak: Kosovaport.com

 

YORUM BIRAKIN