Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Bulgaristan ve Slovakya’dan, Kuzey Makedonya’ya AB desteği

Bratislava’da bir araya gelen Bulgaristan ve Slovakya Dışişleri bakanları Ekaterina Zaharieva ve Miroslav Lajcak, Arnavutluk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin, Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerine başlamaya davet edilmesi gerektiği yönündeki ortak görüş bildirdiler. 
Zaharieva,”Geçen yıl Bulgaristan’ın başkanlık ettiği AB Genel İşler Konseyi toplantısında Tiran ve Üsküp ile müzakerelere başlamak için yeşil ışık yaktık. Müzakerelere başlamak daha iyi olacak, çünkü ortaklarımızı iyi komşuluk ilişkilerine saygı da dahil olmak üzere reformlarını desteklemek için daha fazla aracımız olacak” dedi.
Zaharieva, Slovakyalı mevkidaşı ile Balkanlar’daki durumu ve karşılıklı çıkarlarla ilgili diğer konuları da tartıştı.
Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada,” Slovak Cumhuriyeti, NATO müttefiki ve AB çerçevesinde ortağımız ve iki ülke AB’de önemli konular ve uluslararası gündemdeki konularda benzeri görüşlere sahiptir” denildi.
Lajcak, Slovakya’nın Bulgaristan’a uygulanan İşbirliği ve Denetim Mekanizmasının kaldırılması ve ülkemizin Schengen’e katılması konusundaki güçlü desteğini yineledi.
Slovakya, otomotiv parçaları üretiminde, startup şirketlerinin desteklenmesinde, Slovakya’nın Velke Kapusani şehrinde bulunan AB’deki en büyük kompresör istasyonunu ile Bulgaristan ve Türkiye arasındaki doğal gaz bağlantı hattına kadar Macaristan, Romanya ve Bulgaristan’ın doğal gaz iletim sistemlerini birbirine bağlayacak olan EASTRING boru hattı projesinin uygulanmasında Bulgaristan ile işbirliği için fırsatlar görüyor.
2018’de Slovakya’ya yaptığımız ihracat, bir önceki yıla göre yaklaşık % 5 artışla 217 milyon avro olarak gerçekleşti.
Slovakya Dışişleri Bakanı, Zaharieva’nın ülkemizi ziyaret etme davetini kabul etti.
Lajcak,”Diplomatik kariyerime Çekoslovakya’nın Sofya Büyükelçiliği’nde stajyer olarak başladım” diye anımsadı.Başbakan Yardımcısı Ekaterina Zaharieva, GLOBSEC konferansına katılmak için Slovakya’ya çalışma ziyaretinde bulunuyor.
Kaynak : Kırcaali Haber

YORUM BIRAKIN