Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

BÜYÜKŞEHİRİN KADERİNİN BELİRLEYECEK OLAN GÖÇMEN CAMİASIDIR

Her ne kadar yapılan anketlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında iktidar ve muhalefetin arasındaki fark kapanmış gibi görünse de orada favori iktidarın adayıdır.
Ama bu durum muhalefetin lehine değişebilir.
Şehirmizin demografik yapısına bakıldığında en yoğun nüfus açık ara göçmen camiasınındır.
Camiamızın iktidara desteği genel ortalamanın altındadir ve bu destek yaklaşık 1/3 dir.
Ancak, ittifaktan dolayı, insanımızın MHP'ye verdiği destek de eklenince , iktidara desteği en az %50 dir ,ki demografik yapıya bakıldığında bu çok önemli bir destek demektir.
İktidarın bu mevcut adaylarıyla ne yaparsa yapsın karşı taraftan yani daha önce muhalefete oy vermişlerin arasından herhangi bir katkı alamayacağı aşikar.
Ama iktidar açısından asıl sıkıntı onlara destek verenlerde.
Genel seçimlerden sonra bu seçimlerde de camiamızdan aday olan hiç kimsenin listelere alınmaması insanımıza karşı yapılan ciddi saygısızlıktır.
Bundan dolayı bu güne kadar iktidara verilen destek bu seçimlerde aynı şekilde devam etmeye bilir, ki gördüğümüz kadarıyla bu yönde ciddi eğilim söz konusudur.
Burada yanlış anlaşılmasın:
Bu seçimlerde iktidara destek vermeyecek insanımız, oyunu muhalefete atacak anlamına gelmemeli.
Zira arkadaşlarımızdan birçoğu iktidara oy vermeyeceklerini ama muhalefete de destek olamayacaklarını söylemekte.
Ama buna rağmen, her ne kadar doğrudan muhalefete destek olmasalar bile dolaylı olarak da olsa bu niyet sandıklara yansıdığı ve tedbir almadığı takdirde iktidarın Büyükşehiri kaybetmesi kaçınılmazdır.
MUHALEFET AYNI TAS AYNI HAMAM:
Mevcut iktidar ,iktidara geldiğinden beri girdiği bütün seçimlerden başarıyla ayrılmıştır.Bu başarıda kuşkusuz kendi seçim stratejileri etkilidir ama burada azımsanmayacak oranda muhalefetin beceriksizliği ve basiretsizliği de söz konusudur.Biz de burada yazmaya başladığımızdan beri bir çok yazımızda mevcut muhalefetin bu iktidarı yenmeye kudreti olmadığını defalarca yazdık.
"MUHALEFET OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ"-12.11.2014
"MAĞLÜBİYETLER KADER MİDİR YOKSA EKTİĞİNİ BİÇMEK Mİ?" 09.10.2015
"MUHALEFET-BU NEYİN KAFASI.MUHALEFETİN İÇİNDEKİLER DE AYNI"- 15.11.2015
"MUHALEFET NE ZAMAN ADAM OLUR"-09.11.2016
"MUHALEFET,BAŞARISIZLIK VE EHVEN-İ ŞER"- 13.06.2018
gibi saysını bizim de unuttuğumuz yazı yazdık.

Bu yazılarımızda;
Muhalefetin bu zihniyeti ve yönetim anlayışı ile kıyamete kadar iktidara gelemeyeceğini, iktidarı ancak kendi içindeki muhalefet devirebileceğini ( bu konuda ileriki günlerde ayrıca daha ayrıntılı yazacağız) ,muhalefet yönetim kadrolarını değiştirmedikçe ve strateji değişikliğine gitmedikçe başarılı olma şanslarının olamayacağını yazdık.Şimdi bu yerel seçimler sürecine bakıldığında yine hiç bir gelişme olmadığını, gerek aday beilrleme, gerek teşkilat ile ilişkilerde aynı anlayışla devam edildiği görülmekte.
Bu da beraberinde sayısız sorun getirmekte.
Bu kafayla devam ederlerse bırakın kazanma potansiyelleri olan yerleri, ellerindeki bazı belediyeleri de kaybederlerse kimse şaşırmasın.
Bu konuda en çarpıcı örnek Ankara olur.
Orada muhalefet açık ara favoriyken basiretsizliklerinden dolayı orayı kaybederlerse kimse de şaşırmasın.Oysa bu ekonomik kriz ortamında başarılı olmaları için sayısız sebep var.
2014 yerel seçimlerinde 18/25 aralık olayları gibi ellerine inanılmaz fırsat geçmişti ve bunu değerlendirememişlerdi.
Şimdi ellerine geçen fırsat çok daha büyük.
Çünkü bu defa olay doğrudan vatandaşın kendi cebini ilgilendiriyor.
18/25 aralık olaylarında olduğu gibi başkalarının yaptığı hırsızlık değil.Bu ortamda da başarısız olurlarsa muhalefet tamamen kendini lağvetmeli ve silbaştan yeni bir yapılanmaya gitmeli.
Gürçay CEM

YORUM BIRAKIN