Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

DİREK, DEYİP GEÇMEYELİM...

DİREK, DEYİP GEÇMEYELİM...
(mizah)
Kimin dikkatini çekmemiştir?! Ortalığı, “Seçim kampanyaları”nın kasıp kavurduğu zamanlarda, taşlardan, ağaçlardan tutun da şu beton direklerine kadar hepsi, büyük makamlara adaylığını koymuş adamların, adamcıkların hizmetine koşarlar. Onların resimleri, fotoğrafları ve bombastik şiarlarını içeren kağıtlarla gelin süsler gibi süslenir...
Hele hele şu beton direkler!
Ne olur, hiç aklınızdan çıkmasın! Sürekli yüksek makamlara ulaşma yarışlarına girmiş olan sizlerin, dağ başlarında, ya da nefis kumlarla döşeli sayfiyelerde lüks evleriniz, ya dillere destan jakuzili saraylarınız vardır.
Bu zenginliklere nasıl kavuştunuz? Hep bunlar, şu karşıdaki beton direkler sayesinde olmadı mı? Öyle ki, direkler bizi sadece ışığa, soğuk havalarda ısıya kavuşturmuyorlar!
Seçildiniz, diyelim. Pek tabii ki, zaferinizi günlerce, hatta haftalarca kutlayacaksınız! Bu gayet normal bir şey...
Ne olur, seçimlerden sonra bir ara bulup, sizin, bu yüksek makamlara gelmenizde emeği, hizmeti geçen köyleri de bir ziyaret edebilseniz. Köy girişindeki direklerde hala kıyısı,köşesi lime lime olmuş portrenizi rüzgar bir sağa, bir sola savururken, görebilirsiniz. Mesele bu değil!
Mesele, bu direğe karşı borcunuzu ödeyebilmek! Ne olur, birkaç dakikalığına,lüks arabanızdan inip, direğin karşısında eğilerek, saygı duruşunda bulunmak!
Sonra köye gireceksiniz. Sakın haa, çok dikkatli olmanız gerekiyor. Adım başına yol üzerindeki delikler, çukurlar, göçükler de tin tin sizi takip ediyor.
Biraz gerilere dönelim.
Şimdiye kadar kaçınız direklere karşı borcunuzu ödediniz?! Bunu çoğunuz yapmadı, yapamadı. O yüzden de başarılı olamadınız. Bir yılda üç kez seçim sandıklarının başına gitmek bu başarısızlığın en iyi kanıtı değil midir?
Delikleri, çukurları aklımızdan çıkardık mı, ne kalır ortalıkta?
Bir de şunu idrak etmekte yarar vardır. Bunca medya kalabalığında niye sürekli yassı taşlara, direklere muhtaç kalıyoruz? Hele de beton direklere!
Bence bunun tek bir izahı vardır. Direkler, yolboyu düzgün yüzeyleri olan taşlar, ikide bir yer değiştirmezler. Hep durdukları yeri bilirler, bu yere güvenirler. Beton direkler de dimdik durmayı öğrenmişlerdir!
Bu yüzden karşılarında eğilmeyi kat kat haketmişlerdir!

Mehmet ALEV

YORUM BIRAKIN