Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Bulgaristan'da yeni nesil kimlik kartları yolda

Perşembe, 13 Haziran 2024 Bulgaristan  Photo: İçişleri Bakanlığı basın merkezi

“Bulgaristan Kimlik Belgeleri” Müdürlüğü, 17 Haziran 2024'ten itibaren yeni Bulgar kimlik kartı verilmeye başlanacak” açıklamasında bulundu. Kimlik kartının güvenliğini artırmak amacıyla, görüntünün yanı sıra, iki parmak izi ve bir fotoğraf olmak üzere kayıtlı biyometrik verilerinin yer aldığı bir elektronik veri taşıyıcı da içerecektir.

Yeni nesil kimlik kartları, AB ülkelerine seyahat eden Bulgaristan vatandaşlarının sınır kapısının elektronik noktalarından geçişine olanak tanıyacak ve diğer ülkelerdeki sınır yetkililerinin denetimini hızlandıracaktır.

Kimlik kartının /liçna karta/ değiştirilmesi zorunlu değildir.

16.06.2024 tarihi de dahil, bu tarihe kadar verilen kimlik kartları, geçerlilik süreleri bu tarihten önce sona ermemişse, 2 Ağustos 2031 tarihine kadar geçerlidir.

Süresi 30 güne kadar normal, 3 güne kadar hızlı ve 8 çalışma saati içerisinde ekspres teslim hizmeti korunuyor.

14-16 yaş arası kişiler için 4 yıl geçerli olmak üzere ücretsiz kimlik kartı verme seçeneği sürürken 58 yaşını doldurmuş kişilere kalıcı kimlik verilmesi kaldırılıyor.

18-70 yaş arasındaki vatandaşlara geçerlilik süresi 10 yıl olan kimlik kartı verilirken 70 yaşını dolduran kişiler, yine ücretsiz olmak üzere, 10 veya 30 yıllık geçerlilik süresi olan kimlik kartı seçebilir.

Kaynak: BNR

YORUM BIRAKIN