Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Bulgaristan ve Romanya Tuna Nehri’ndeki gemi ulaşımının iyileştirilmesi için çalışıyor

Cumaresi, 29 Haziran 2024 Balkanlar  Photo: BTA

BTA haber ajansı, Ruse’de Tuna Nehri Araştırma ve Denetleme Ajansı Müdürü İvelin Zanev'in sözlerini iktibas ederek Tuna Nehri'nde gemi ulaşımı koşullarının 10 milyon avroluk değerinde olan DISMAR Avrupa projesiyle ile iyileştirileceğini aktardı.

Zanev’in sözlerine göre  "Bu,  bizim vе Romanya Aşağı Tuna Nehir Deneteme idaresi meslektaşlarımızla yürüttüğümüz ilk ortak proje"dir.
Bulgaristan ve Romanya'nın iki kurumu 3 yıl içerisinde, ortaklaşa çalışarak nehrin ortak bölümünde gemi ulaşım rotasının belirlenmesine yönelik yenilikçi ve entegre bir sistemi hayata geçirecek. Yüzen ve nehir kıyısında olmak üzere işaretlerin temin edilmesi yanı sıra denetleme amacıyla tahrikli olmayan bir gemi hizmete sunulacak.
Bulgaristan ve Romanya arasındaki nehir sınırı uzunluğu 470 km’dir.
İvelin Zanev, "Tuna nehri boyunca gemi ulaşımının iyileştirilmesine yönelik projenin hayata geçirilmesi ardından, tek bir entegre işaretleme sistemi, Bulgaristan-Romanya arasındaki ortak bölümündeki yüzer ve nehir kenarı işaretlerinin durumu hakkında gerçek zamanlı veri sağlayacak" açıklamasını yaptı.

Kaynak: BNR

YORUM BIRAKIN